Cook it up

Projekt Cook It U-P to wymiana narodowa, która odbyła się pomiędzy uczestnikami z Polski i Ukrainy, w dniach 21-28.07.2022.
Projekt poruszał tematykę kuchni narodowych naszych państw, ich podobieństw i różnic. Młodzież miała szansę dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat pochodzenia naszych niektórych dań. Jak wiadomo kuchnia polska, jak i ukraińska wyraźnie odznaczają się ciężkością potraw, dlatego podczas wymiany odbyły się warsztaty dietetyczne, podczas których nasi kadeci nauczyli się jak prawidłowo obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, poznali sposoby na zdrową zróżnicowaną dietę oraz dowiedzieli się jak monitorować swoje potrzeby. Uczestnicy spróbowali swoich sił w tworzeniu własnych piramid żywieniowych oraz zdrowych zbilansowanych talerzyków pod czujnym okiem naszej pani dietetyk. W trakcie wymiany obyły się także warsztaty, podczas których każdy mógł poczuć się jak prawdziwy MasterChef dzięki naszemu profesjonalnemu kucharzowi, który wyjawił wiele ciekawych i użytecznych tajemnic kuchennych przez co nasi młodzi kucharze mogli poprawić swoje zdolności. Młodzież miała szansę nauczyć się kilku tradycyjnych przepisów kuchni polskiej i ukraińskiej, a nawet wykonać je własnoręcznie.
 
Wymiana pozwoliła młodzieży na poznanie innych kultur oraz zwiększenie świadomości własnej kultury. W trakcie projektu powstały filmiki z przepisami na tradycyjne potrawy kuchni polskiej i ukraińskiej, dzięki czemu uczestnicy mogli wykorzystać, a także ulepszyć swoje zdolności językowe, ponieważ produkcja naszych materiałów audiowizualnych wymagała stworzenia scenariuszy w języku angielskim, aby były one przystępne dla szerszego grona odbiorców. Małe dzieła filmowe naszej młodzieży zostały zaprezentowane podczas gali 10- lecia naszej organizacji oraz zostały zamieszczone w internecie. Dodatkowo uczestnicy stworzyli mały event, podczas których społeczność lokalna oraz dzieci z sąsiedniej organizacji mogli skosztować słodkości stworzonych przez młodych kucharzy.